"Болить серце – "лікуйте" стосунки": психолог розповіла, коли потрібна психологічна допомога

Психологія і психотерапія в останні роки стали дуже популярними напрямками. Досвідчені і не дуже фахівці все більше пропонують свої приватні послуги, закликають взяти участь в різноманітних терапевтичних групах, тренінгах та навчальних семінарах, спрямованих на особистісний ріст, позбавлення від життєвих труднощів, побудову гармонійних стосунків і т.д.

Об этом сообщает http://moneynetnews.com

Як зрозуміти, що допомога психотерапевта дійсно необхідна і що це не просто данина моді? Як вибрати фахівця? І як взагалі зберегти те саме крихке психологічне здоров’я? З цими та іншими питаннями журналісту MedOboz допомагала розбиратися кандидат психологічних наук, психолог, гештальт-терапевт Олександра Литвинчук.

Новини
Рятує від депресії: вчені створили унікальний пристрій
Гештальт-терапевт Олександра Литвинчук

Гештальт-терапевт Олександра Литвинчук

Facebook Олександри Литвинчук

- Перше, про що хотілося б запитати – кому і коли насправді потрібна допомога психолога або психотерапевта?

- Приводів для звернення за психотерапевтичною допомогою насправді багато. І я зараз не про ті симптоми, коли потрібно вже медикаментозне лікування (як, наприклад, при клінічній депресії або психозах).

Психолог може допомогти знайти вихід зі скрутної життєвої ситуації, зрозуміти свої потреби і поліпшити психічний стан. Наприклад, якщо у вас є незадоволення собою і своїм життям, виникає відчуття, що ви живете не так, як вам хочеться, але не знаєте, що і як поміняти. Крім того, з психологом простіше і легше переживати вікові кризи (наприклад, екзистенційну кризу 30 і 40 років), знайти вихід з сімейного кризи, розв’язати конфлікт, вийти з депресії. Також психолог допоможе розібратися з питаннями самореалізації, пережити втрати, зраду, і докопатися до кореня проблем, якщо, наприклад, причина тих чи інших негараздів криється в психологічних травмах, отриманих в дитинстві і т.д.

Тобто, якщо коротко, то потрібно йти за допомогою до фахівця, коли те, що є, вас не влаштовує, і вам хочеться змінити своє життя в кращу сторону.

В цілому завдання психотерапії – допомога клієнту знайти вихід з ситуації, що склалася, про яку складно говорити навіть з близькими людьми. Так, психотерапевт — це та людина, яка лишається з клієнтом в тих моментах, де він залишається на самоті. І мета психотерапії полягає в тому, щоб допомогти клієнту налагодити контакт з собою і з оточуючим світом, усвідомити, що відбувається в житті, навчити чутливості до себе, а також відповідальності за все, що відбувається.

- А як щодо фізіологічних проявів? Що говорить про необхідність звернутися за допомогою?

- Фізіологічні прояви це вже наслідки якихось психологічних проблем. До мене, наприклад, кожен другий-третій клієнт приходить з панічними атаками (це коли є відчуття жаху і страху, що ти можеш померти прямо зараз). Панічні атаки часто є наслідком перевтоми, нечутливості до себе, бажання все контролювати. Часто панічні атаки виникають у людей-"достигаторів", які багато працюють заради досягнення своїх цілей і абсолютно перестали бути чутливі до себе.

Крім панічних атак приводом для звернення до психотерапевта можуть бути безсоння, пригнічений настрій (те, що багато хто в описі стану називають "депресією"), зайва вага, порушення харчової поведінки (заїдання проблем, харчова залежність або втрата апетиту). До слова, причина зайвої ваги часто лежить в психологічному аспекті, наприклад, коли у пацієнта є невдоволення життям або будь-якими своїми особистісними якостями, і це компенсується їжею. Також потрібно звертатися за психологічною допомогою, коли присутня підвищена тривожність, страхи, втрата інтересу до роботи, емоційне вигорання, а також виникає психосоматика (болі в животі, мігрені, біль в спині і т.д.), а на фізіологічному рівні все в порядку.

Новини
Від манії до депресії: що таке біполярний аффективний розлад
Біль вкаже на причину

Біль вкаже на причину

Kipmu

- Ви говорите про психосоматику. А як зрозуміти, що справа саме в психологічному аспекті? Який взагалі механізм появи психосоматичних захворювань?

- Зрозуміти складно, а ось перевірити – просто. Для початку, якщо вас щось турбує, потрібно звернутися до терапевта і обстежитися. І якщо на фізіологічному рівні причин для хвороби немає, значить пора зайнятися своїм психологічним здоров’ям.

Процес розвитку психосоматики полягає в наступному. У кожної людини є своє слабке місце в організмі (припустимо, шлунок), яке в ситуаціях, коли нас щось не влаштовує і ми вибираємо терпіти або піддаємося впливу стресора тривалий час, піддається бульшій напрузі. Якщо людина ігнорує свій дискомфорт, вибирає терпіти, починає говорити його тіло — симптомом. Можна уявити, що симптом – це окрема людина, і таким чином він повідомляє іншій людині, що так далі не можна жити, треба щось міняти. Якщо людина нічого не змінює, залишається і терпить токсичну ситуацію, роботу, відносини, виникає стійка біль.

До речі, в залежності від того, в якому місці виникають психосоматичні симптоми, можна здогадатися, в якій сфері потрібно шукати проблему. Наприклад, живіт – це спілкування, серце – відносини, спина — втрата опори в житті і т. Д.

Симптом може відступати, якщо в житті відбуваються позитивні зміни, і повертатися, якщо наступають погіршення. Повністю ж він проходить, коли людина починає психотерапевтичне лікування і працює зі справжнью причиною його прояви. Швидкість настання одужання в такому випадку багато в чому залежить від того, наскільки був запущений хворобливий стан, а якщо він довго залишався без уваги, часто доводиться підключати до психотерапії ще й прийом медикаментів.

У гештальт-терапії робота з психосоматичними проявами часто відбувається через дослідження подій в житті клієнта: що не влаштовує, що викликає роздратування і незадоволення, прояснення подій, які, можливо, сприяли виникненню симптому. Потім є спеціальні техніки, коли я можу запропонувати клієнту побути своїм симптомом для того, щоб зрозуміти причину виникнення. Наприклад, якби твоє тіло могло говорити, щоб воно тобі сказало? Можна використовувати техніку "Пустого стільця" — окремий стілець, де ми розміщуємо симптом клієнта, і пропонуємо йому сісти на цей стілець і побути симптомом. Потім пересісти на своє місце і подумати над тим, що тепер стало більш зрозумілим про симптом, і що потрібно зробити, щоб він зник.

Так можна пропрацювати будь-який симптом – головний біль, проблеми з шлунком і ін. Тобто, "отсесть" на порожній стілець і провести якийсь діалог.

- Розкажіть, як проходить прийом у психотерапевта і скільки триває лікування в цілому?

- Психотерапія передбачає тривале за термінами лікування – може займати від 10 сесій до декількох років регулярних відвідувань фахівця (1-2 рази на тиждень). Якщо ж брати окремий сеанс, то за часом він триває близько 45-60 хвилин (в залежності від напрямку роботи психотерапевта – психоаналіз, НЛП, гештальт-терапія і т.д.).

Для людей, які не знають, як саме проходять сеанси, і можливо тому бояться звертатися до психолога, трохи розповім про те, що на них відбувається.

На особистих консультаціях або психотерапії (на групових заняттях, вебінарах, семінарах і т.д. все звичайно ж відбувається інакше) присутній тільки клієнт і психотерапевт. Кожна зустріч проходить суто конфіденційно, психотерапевт не розповідає третім особи, що відбувається під час зустрічі з пацієнтом, і не розкриває його особисті дані, тому не варто боятися будь-якого розголосу.

В основному сеанс побудований на діалозі і контакті клієнта і психотерапевта. Під час сеансу психотерапевт задає прояснювальні питання, цікавиться клієнтом, прояснює почуття клієнта. При цьому не варто чекати, що психолог буде говорити вам, що і як потрібно робити. Він не дає порад, а буде задавати питання, відповіді на які і приведуть вас до одужання. Інакше нічого не вийде – успішне лікування можливе тільки тоді, коли клієнт сам знайде рішення.

Новини
Психолог розповіла, які слова ніколи не можна вимовляти вголос
Прийом у психотерапевта не відрізняється від дружньої зустрічі

Прийом у психотерапевта не відрізняється від дружньої зустрічі

Рsychologies

- Гештальт-терапія, психоаналіз, НЛП ... Як зрозуміти, до психолога якої сфери потрібно звернутися?

- Знаєте, для людини часто не має значення, в якому підході працює психотерапевт, йому хочеться, щоб стало легше. Потрібно просто йти до того фахівця, який тобі імпонує і викликає довіру. Багато хто приходить до своїх психологів за рекомендаціями знайомих і близьких. Психотерапевт же сам потім перенаправить до іншого фахівця, якщо бачитиме, що певний випадок не в його компетенції (наприклад, якщо потрібно призначення медикаментів, а він не є клінічним психологом).

А в іншому трохи поясню, як працюють психотерапевти різних напрямків.

Отже, сеанс класичного психоаналізу. Клієнт лежить на кушетці, психоаналітик сидить в кріслі поруч. Пацієнт говорить про все, що приходить йому в голову, психоаналітик слухає і формує якесь уявлення про клієнта. Коли клієнт, на думку психоаналітика, готовий до інтерпретації та усвідомлення, психоаналітик говорить про це з ним.

Якщо говорити про НЛП, то тут клієнт і психотерапевт сидять один навпроти одного без будь-яких перешкод між ними. При цьому психолог "віддзеркалює" і калібрує все, що робить клієнт – приймає таку ж позу, робить такі ж рухи, можливо навіть налаштовується під дихання пацієнта. Відбувається встановлення рапорту. Потім робота йде над способом мислення і відпрацювання навичок на рівні поведінки. Саме при такій взаємодії психотерапевт може допомогти пацієнтові "заякорити" певні стани, попрацювати з його ірраціональними переконаннями і т.д.

Гештальт-терапія багато в чому будується на контакті між терапевтом і клієнтом. Велика увага приділяється почуттям клієнта і підвищенні його відповідальності. В процесі психотерапії формується усвідомленість клієнта. Він починає краще розуміти себе, свої бажання, що він робить чи не робить у своєму житті. Сеанс проходить при безперешкодному візуальному контакті – сидячи один навпроти одного.

- Олександра, раніше люди боялися всіх, чия професія пов’язана з приставкою психо-. Як з цим справи йдуть зараз – стали люди частіше звертаються по психотерапевтичної допомогою?

- Статистику привести не можу, але безумовно так. При цьому стало більше і самих психотерапевтів. Зростає попит і пропозиція в цій сфері.

Люди стали більше цікавитися психологією, при цьому не тільки як професійною сферою, а й сферою особистісного розвитку. У сучасному світі ми стикаємося з багатозадачністю, високим темпом, швидко все змінюється, ми постійно відчуваємо стрес. Часто клієнти приходять перевантажені, переповнені емоціями і подіями. У сучасному світі багато самотніх людей і у них є потреба в стосунках. Багато керівників стали вводити в своїх компаніях таку посаду, як штатний психотерапевт або корпоративний психолог, і це чудово, оскільки психологічна допомога своїм співробітникам допомагає вберегти їх від таких поширених явищ, як емоційне вигорання, депресія і т.д.

Крім того, люди стали більше розуміти, що робота з психологом — це не слабкість і власне безсилля, а навпаки, це допомога, яка дозволяє знайти вихід із складних ситуацій, зняти внутрішні напруження, відреагувати негативні переживання, прибрати внутрішню тривогу, страхи, зрозуміти себе , навчиться чути свої потреби, досягати мети і т.д.

І, напевно, так відбувається не тому, що проблем у людей стало більше або вони стали іншими. Напевно, причина ще криється в популяризації психотерапії, інформуванні про неї, про її методи і можливості. Зараз кожен може взяти участь у тренінгу та пройти курс навіть не відходячи від домашнього комп’ютера. А далі, при бажанні попрацювати з фахівцем особисто, записатися і прийти на особистий прийом.

Новини
Проблема в мозку: з’ясувалося, звідки береться поганий настрій
Життя в мегаполісі робить людей самотніми

Життя в мегаполісі робить людей самотніми

Vitamarg

- Чи впливає на психічне здоров’я життя у великому місті?

- Впевнена, що так. У мегаполісах люди більш самотні, там завжди швидший темп, там більше спокус, а значить люди більше орієнтовані на досягнення, постійно ставлять собі мету і прагнуть до її реалізації ... І при всіх цих умовах на якомусь етапі людина стає не чутлива до себе , від чого часто виникають такі симптоми як безсоння, підвищена стомлюваність, емоційне виснаження, емоційне вигорання, панічні атаки і різні страхи.

У провінції ж життя більш тихе, спокійне, і відповідно люди менше відчувають тривог і страхів. Там просто не потрібно і нікуди так стрімко бігти і стільки досягати, тому психоемоційний стан більш врівноважений — менше тригерів для його розхитування.

- Які люди більше схильні до психічних розладів? Чи є якісь певні якості людини?

- Так. В першу чергу це люди з дифузійною ідентичністю (коли не сформовано цілісне уявлення про себе). Відіграє величезну роль спадковість. Тобто, якщо в роду є випадки психічних захворювань.

Крім того, тривалий вплив травматичного події може призвести до виникнення депресії, психозу або неврозу.

Важлива і особиста історія клієнта. В якій сім’ї ріс, яка була сімейна ситуація. Наприклад, більше схильний до розладів психіки людина, що росла у неблагополучній сім’ї (наприклад, батьки вживали алкоголь, або батько був тираном), виховувався батьками, які не проявляли свою любов або проявляли її тільки ситуативно (як наприклад за хороші оцінки ми тебе любимо, а за погані – ти нам огидний, і т.д.).

Новини
Краса та успіх: як нас обдурюють в соцмережах
Соцмережі потрібно вміти правильно сприймати

Соцмережі потрібно вміти правильно сприймати

Telekritika

- Соціальні мережі – зараз можна почути багато звинувачень на їх адресу, зокрема в тому, що вони розхитують психіку людей. Як ви ставитеся до них?

- В цілому, соціальні мережі – це сучасно, це сприяє спілкуванню, допомагає залишатися в курсі подій, відстежувати якісь важливі моменти і т.д.

Але при цьому чесно скажу – багато клієнтів до мене приходять мало не зі сльозами на очах саме через вплив соцмереж, точніше, через зовсім неправильне їх сприйняття і розуміння. Так, в мережах люди бачать фото красивого життя своїх друзів і знайомих (те, як вони відпочивають, де бувають і т.д.), від чого виникає відчуття, що у всіх все добре, а у вас "щось пішло не так". Звідси виникає заздрість, смуток, пригніченість, людина ідеалізує життя інших, а свою знецінює. І в такому випадку соцмережі погано впливають на психіку.

Щоб користування цим сучасним благом приносило тільки користь і задоволення, потрібно навчитися "фільтрувати" отриману звідти інформацію, не ідеалізувати інших і не знецінювати себе і своє життя. Тим більше, ми ніколи не знаємо, що насправді ховається за красивими картинками.

А якщо якась заздрість і виникає, то важливо не "гризти" себе, а правильно сприйняти отриману інформацію. Адже те, чому ми заздримо, є показником того, чого насправді ми хочемо. І тут важливо правильно інтерпретувати свої потреби і подумати, як можна їх реалізувати в життя.

Раніше OBOZREVATEL розповідав про сучасні фобії.

Ти ще не підписаний на наш Telegram? Швиденько тисни!Джерело статті: “https://www.obozrevatel.com/ukr/health/psychology/bolit-sertse-shukajte-problemu-v-stosunkah-psihoterapevt-rozpovila-komu-i-koli-potribna-psihologichna-dopomoga.htm”

Сайт продается

Цена: 390$

Обращатся : [email protected]

LATEST REVIEWS

  • 72%Graphi Posts
  • 88%Marketplace License
  • 100%THESE CASES ARE PERFECTLY
  • 50%SOUND CLOUD AUDIO
  • 80%AT EOS ET ACCUSAMUS video